دیجیتال مارکتینگ

در سطح بالا، دیجیتال مارکتینگ به تبلیغاتی اطلاق می شود که از طریق کانال های دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، وب سایت ها، رسانه های اجتماعی، ایمیل و برنامه های موبایل ارائه می شود. با استفاده از این کانال های رسانه آنلاین، دیجیتال مارکتینگ روشی است که شرکت ها از طریق آن کالاها، خدمات و برندها را تایید می کنند.

مشتریان برای تحقیق درباره محصولات به شدت بر ابزارهای دیجیتالی متکی هستند. به عنوان مثال، بینش‌های بازاریابی Think with Google دریافتند که ۴۸٪ از مشتریان سؤالات خود را از موتورهای جستجو شروع می کنند، در حالی که ۳۳٪ به وب سایت های برند و ۲۶٪ در برنامه های تلفن همراه جستجو می کنند.

در حالی که دیجیتال مارکتینگ امروزی سیستم عظیمی از کانال‌ها است که بازاریاب‌ها لازم است به سادگی برندهای خود را به آن وارد کنند، تبلیغات آنلاین به تنهایی بسیار پیچیده‌تر از کانال‌ها است. برای دستیابی به پتانسیل واقعی دیجیتال مارکتینگ، بازاریابان بهتر است در دنیای گسترده و پیچیده امروزی بین کانالی کاوش کنند و استراتژی هایی را کشف کنند که از طریق بازاریابی تعاملی تأثیر می گذارد.

بازاریابی تعاملی روشی برای ایجاد تعاملات معنادار با مشتریان بالقوه و بازگشتی براساس داده‎هایی است که در طول زمان جمع‎ آوری می‎کنید. با درگیر کردن مشتریان در چشم اندازی دیجیتال، آگاهی از برند ایجاد می کنید، خود را به عنوان یک رهبر فکری صنعت معرفی می کنید، و زمانی که مشتری آماده خرید است، کسب و کار خود را در خط مقدم قرار می دهید.

با اجرای استراتژی دیجیتال مارکتینگکانال همه ‌کاره (اومنی چنل)، بازاریابان قادر هستند بینش‌های ارزشمندی را درباره رفتارهای مخاطب هدف جمع‌آوری کنند و در عین حال راه را بر روش‌های جدید تعامل با مشتری باز کنند. بر اساس گزارشInvesp، شرکت‌هایی که استراتژی‌های تعامل با مشتری کانال همه کاره قوی دارند، در مقایسه با شرکت‌هایی با برنامه‌های اومنی چنل ضعیف که نرخ حفظ آن‌ها تنها ۳۳ درصد است، به طور متوسط ۸۹ درصد از مشتریان خود را حفظ می‌کنند.

درباره آینده دیجیتال مارکتینگ، انتظار می رود که شاهد افزایش مداوم تنوع دستگاه‌های پوشیدنی در دسترس مصرف‌کنندگان باشیم. همچنین پیش‌بینی می‌شود که رسانه‌های اجتماعی به طور فزاینده‌ای در فضای B2B محاوره‌ای خواهند شد، محتوای ویدیویی برای اهداف بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) اصلاح می‌شود و بازاریابی ایمیلی حتی شخصی‌تر می‌شود. دیجیتال هسته اصلی همه چیز در بازاریابی امروزی است.

مولفه های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ سراسر شبکه عظیمی از نقاط تماس دیجیتالی را در بر می گیرد که مشتریان بارها در روز با آنها تعامل دارند. برای کاربرد صحیح این کانال ها، لازم است درک درستی از هر کدام داشته باشید.

جستجوی پولی :

جستجوی پولی یا تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) به طور معمول به نتیجه حمایت شده در بالا یا کنار صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) اشاره دارد. این تبلیغات برای هر کلیک از شما هزینه دریافت می کنند و می توان آنها را طوری تنظیم نمود که هنگام وارد کردن عبارات جستجوی خاص ظاهر شوند.

بنابراین تبلیغات شما برای مخاطبانی که به دنبال مورد خاصی هستند، مورد هدف قرار می گیرند. این تبلیغات ممکن است بسیار موثر باشند، زیرا بر داده های جمع آوری شده از رفتار آنلاین افراد متکی هستند و برای افزایش ترافیک وب سایت با ارائه تبلیغات مرتبط به افراد مناسب در زمان مناسب استفاده می شوند. این تبلیغات همچنین شامل هدف‌گیری مجدد هستند، به این معنی که بسته به اقدامات مشتریان، ابزارهای اتوماسیون بازاریابی ممکن است تبلیغات بین پلتفرمی منحصر به فرد و شخصی ایجاد کنند.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

سئو فرآیند بهینه سازی محتوا، تنظیمات فنی و دسترسی به وب سایت شما است، به طوری که صفحات شما در بالای نتایج موتور جستجو برای مجموعه خاصی از کلمات کلیدی ظاهر می شوند. کاربرد سئو می‌تواند بازدیدکنندگان را زمانی که رفتاری نشان می‌دهند که نشان می‌دهد در حال جستجوی محصولات مرتبط هستند، به سمت سایت شما هدایت کند. در حالی که PPC و هدف‌گیری مجدد جایگاه خود را دارند، ترافیک آنلاین ارگانیک که از طریق بهینه‌سازی موتور جستجو به دست می‌آید، تاثیر زیادی بر رتبه‌بندی جستجو و به‌طور گسترده، ترافیک سایت ارگانیک دارد.

با استفاده از کلمات کلیدی و عبارات، می توانید از SEO برای افزایش دید و ایجاد یک رابطه پایدار با مشتری استفاده کنید. سئو به عنوان افزایش رتبه وب سایت در نتایج جستجوی آنلاین و در نتیجه افزایش ترافیک سایت ارگانیک با استفاده از کلمات کلیدی و عبارات رایج تعریف می شود. استراتژی‌های سئو قوی در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ بسیار تاثیرگذار هستند، زیرا دیده شدن اولین قدم برای رابطه ای پایدار با مشتری است.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوای موثر ماهیت ظاهری تبلیغاتی ندارد، بلکه در خدمت آموزش و الهام بخشیدن به مشتریانی است که به دنبال اطلاعات هستند. وقتی محتوایی را ارائه می‌دهید که به مخاطبانتان مرتبط است، شما را به عنوان یک رهبر فکری و منبع اطلاعاتی قابل اعتماد ایمن کند و احتمال اینکه دیگر تلاش‌های بازاریابی شما در بی‌ثباتی از بین برود، کمتر می‌شود. در عصر خریدار خودگردان، بازاریابی محتوا سه برابر بیشتر از تبلیغات جستجوی پولی به دست می آورد، بنابراین ارزش تلاش بیشتری را دارد.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

کلید بازاریابی موثر در رسانه های اجتماعی بسیار فراتر از داشتن حساب های رسانه های اجتماعی فعال است. همچنین عناصر اجتماعی را در تمام جنبه های تلاش های بازاریابی خود بگنجانید که تا حد امکان فرصت های اشتراک گذاری همتا به همتا را ایجاد کنید. هر چه مخاطبان شما بیشتر الهام بگیرند و با محتوای شما درگیر شوند، احتمال بیشتری است که آن را به اشتراک بگذارند و به طور بالقوه الهام بخش همتایان خود برای تبدیل شدن به مشتری هستند.

بازاریابی ایمیلی

بیش از دو دهه، ایمیل هنوز سریع‌ترین و مستقیم‌ترین راه برای دستیابی به مشتریان با اطلاعات مهم است. امروزه، کمپین های ایمیل موفق واجب است بسیار جذاب، مرتبط، آموزنده و سرگرم کننده باشند که در صندوق ورودی مشتری شما دفن نشوند. برای موفقیت، ایمیل های بازاریابی شما باید پنج ویژگی اصلی را برآورده سازند. آنها قابل اعتماد، مرتبط، گفتگویی، هماهنگ در کانال ها و استراتژیک باشند.

بازاریابی موبایلی

دستگاه های تلفن همراه در جیب ما قرار می گیرند، کنار تخت ما هستند و در طول روز به طور مداوم چک می شوند. این امر بازاریابی در تلفن همراه را بسیار مهم می سازد – دو سوم مشتریان قادر هستند مارک خاصی را که در هفته گذشته در تلفن همراه تبلیغ کرده اند به یاد بیاورند – اما موبایل نیز با توجه به ماهیت صمیمی آن بسیار ظریف است. پیامک، MMS و بازاریابی درون‌برنامه‌ای همگی گزینه‌هایی برای دسترسی به مشتریان شما در دستگاه‌هایشان هستند. اما فراتر از آن، هماهنگی تلاش‌های بازاریابی خود را در سایر کانال‌های دیجیتال مارکتینگ خود در نظر بگیرید.

اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی پلتفرم یکپارچه ای است که تمام دیجیتال مارکتینگ شما را به هم مرتبط می سازد. در واقع، شرکت‌هایی که مدیریت رهبری را خودکار می‌کنند، در مدت شش الی نه ماه شاهد افزایش ۱۰ درصدی یا بیشتر درآمد هستند. بدون آن، کمپین های شما مانند یک پازل ناتمام با یک قطعه گمشده حیاتی به نظر می رسند. نرم افزار اتوماسیون بازاریابی، وظایف و گردش کار بازاریابی را ساده و خودکار می سازد، نتایج را اندازه گیری می کند و بازگشت سرمایه (ROI) کمپین های دیجیتال شما را محاسبه می کند و شما را تا افزایش سریعتر درآمد یاری می رساند.

اتوماسیون بازاریابی می تواند به شما کمک کند بینش ارزشمندی درباره اینکه کدام برنامه ها کار می کنند و کدام برنامه ها کار نمی کنند به دست آورید، و معیارهایی را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد درباره تلاش های دیجیتال مارکتینگ در نتیجه شرکت خود صحبت کنید.

برنامه ریزی، اجرا و بهینه سازی برنامه دیجیتال مارکتینگ

راه اندازی برنامه دیجیتال مارکتینگ خود را ابتدا با تعیین مخاطبان و اهداف خود شروع کنید و سپس معیارهایی برای اطمینان از اینکه همیشه در حال پیشرفت هستید، قرار دهید.

مرحله اول : مخاطبان خود را شناسایی و تقسیم بندی کنید

امروزه خریداران انتظار تجربه شخصی در هر نقطه تماس را دارند. برای انجام این کار، شما باید ویژگی های جمعیت شناختی، فرموگرافی، و فنی آنها و همچنین نحوه رسیدگی به سوالات و نکات دردناک آنها را درک کنید.

مرحله دوم : تعیین اهداف و استراتژی اندازه گیری

از اطلاعات مخاطبان برای تعیین پرسوناها استفاده کنید و دید واضحی از سفر فروش آنها برای تعیین اهداف و استراتژی اندازه گیری خود داشته باشید. معیارهای مهم شامل نمایش‌ها، دسترسی، کلیک‌ها، نرخ کلیک  (CTR)، نرخ تعامل، تبدیل‌ها، هزینه به ازای هر سرنخ  (CPL)، هزینه موثر بر هزار (eCPM) و همچنین معیارهای پس‌انداز مانند بازگشت سرمایه (ROI) ، بازگشت هزینه تبلیغات (ROAS)، و ارزش مادام العمر مشتری  (LCV).

 مرحله سوم : تکنولوژی تبلیغات و کانال های خود را تنظیم کنید

پیمایش فناوری تبلیغات ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین مطمئن شوید که پلتفرم‌های مدیریت داده مناسب (DMP)، پلت‌فرم‌های سمت تقاضا (DSP)، پلت‌فرم‌های سمت عرضه (SSPS) و مبادلات تبلیغاتی را قبل از شروع به کار در اختیار دارید. تیم خود را هماهنگ کنید، اهداف همه را در میان بگذارید و نشان دهید که چگونه کانال های آنها با تصویر بزرگ دیجیتال مارکتینگ مطابقت دارد.

مرحله چهارم : راه اندازی و بهینه سازی

دیجیتال مارکتینگ را می توان برای کسب، پرورش، ایجاد وفاداری مشتری و برندسازی مورد استفاده قرار داد. معیارها را به صورت مرتب مرور کنید، در این صورت می‌توانید بدانید که در کجا عالی هستید و کجا به کار بیشتر نیاز دارید تا در این فضای پرتاثیر و پرتقاضا پیشرو شوید.