طراحی اپلیکیشن ios

طراحی اپلیکیشن برای پلتفرم  iOS؟ نیاز به کمی الهام دارید؟ نگران نباشید، شما به جای درستی آمده اید. طراحی اپلیکیشن iOS مشابه طراحی اپلیکیشن برای سیستم عامل های دیگر است. با این حال، اپل نسبت به سایر پلتفرم‌ها مانند اندروید کمی انعطاف‌پذیرتر است و چند دستورالعمل دقیق در دستورالعمل‌های تعامل انسانی (HIG) آنها موجود است.

در این پست، مهم‌ترین نکات برای طراحی اپلیکیشن‌های iOS را در ابزار نمونه ‌سازی شما جمع‌آوری کرده‌ایم که کارها را کمی ساده‌تر کنیم.

۱- پالت رنگ خود را با دقت انتخاب کنید

در رویکرد خود به رنگ دقت نمایید. طرح رنگ شما و نحوه استقرار آن و قابلیت استفاده از طراحی برنامه iOS شما بر تجربه کاربر تاثیر می گذارد.

HIG  توصیه می کند که پالت رنگ خود را به رنگ هایی که در لوگوی برند شما در سراسر طراحی شما وجود دارد محدود کنید. علاوه بر این، لازم است مطمئن شوید که رنگ‌های پالت شما به اتفاق آرا به سمت یک رابط کاربری بصری‌تر کار می‌کنند. از رنگ‌های موجود در پالت خود استفاده کنید و عناصر UI مختلف را به گونه‌ای نشان دهید که به کاربر کمک کند بخش‌های مختلف رابط را تشخیص دهد.

علاوه بر این، با توجه به پیام‌های هشدار، حتما از رنگی مانند قرمز در پشت سر هم با نمادی مانند مثلث استفاده کنید تا هنگام بروز خطا مشخص شود.

۲- از رنگ برای نشان دادن تعامل بهره مند شوید

HIG  کاربرد رنگ های رنگی را برای عناصر دارای تعامل توصیه می کند. رنگ های ته رنگ آنهایی هستند که بیشتر با رنگ سفید اشباع می شوند و دارای ظاهر روشن تری هستند. اگر این کار را انجام دهید، کاربر زمان بسیار آسان تری برای تشخیص عناصر استاتیک از عناصر تعاملی خواهد داشت. حتی ممکن است کاربرد رنگ‌های کاملا متفاوت را برای عناصر رابط کاربری تعاملی در مقابل غیرتعاملی در نظر بگیرید.

۳- طرح رنگ خود را با ظاهر روشن و تاریک تطبیق دهید

در نهایت، مطمئن شوید که طرح رنگ شما با ظاهر روشن و تاریک سازگار است. رنگ‌های سیستم iOS همه به ‌طور خودکار برای هر دو ظاهر مطابق با سیستم رنگ معنایی آنها تطبیق داده می‌شوند. کاربرد رنگ های سیستم برای نمادها و عناصر خاص در طراحی برنامه iOS شما قادر است در وقت شما صرفه جویی نماید.

۴- در صورت امکان از تایپوگرافی سفارشی iOS استفاده کنید

هیچ قانون سخت و سریعی درباره تایپوگرافی وجود ندارد، اگرچه HIG استفاده از دو تایپ فیس سفارشی iOS را توصیه می کند: سانفرانسیسکو (sans serif) و نیویورک (serif). اپل این تایپ‌ فیس‌ها را با در نظر گرفتن مقیاس‌پذیری و سازگاری طراحی کرد.

آیا این بدان معناست که قادر نیستید حروف دیگری که توسط HIG مشخص نشده است را به کار ببرید؟ البته که نه. در واقع، این امکان را دارد که به برند شما کمک کند که برجسته تر شود و متن را زنده تر سازد. با این حال، ما در سایان وب توصیه می کنیم مراقب باشید تایپوگرافی شما همیشه در برنامه iOS  خوانا باشد، زیرا خوانایی در تجربه کاربر حرف اول را می زند.

در مورد بهترین فونت برای کاربران و سبک برند خود مطمئن نیستید؟ این راهنما را در مورد بهترین فونت‌ها برای طراحی اپلیکیشن موبایل بررسی کنید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید!

۵- چه زمانی از سانفرانسیسکو و نیویورک استفاده کنیم

برای متن پاراگراف و متن کاربردی (مانند پیمایش یا دستورالعمل)، توصیه می کنیم که حروف سانفرانسیسکو یا نیویورک را به کار ببرید، زیرا اکثر کاربران برنامه iOS به خواندن این فونت عادت دارند.

علاوه بر آن، حداکثر شش فونت مختلف برای تایپ فیس سانفرانسیسکو موجود است، بنابراین لازم نیست نگران تشخیص سلسله مراتب متن برای کاربر خود باشید. در همین حال، سریف نیویورک اپل به عنوان یک تایپ فیس مکمل برای سانفرانسیسکو عمل می کند و برای عناوین عالی است.

۶- با لوگو فضا را اشغال نکنید

HIG  اپل توصیه می کند نام تجاری خود را تقویت نمایید، اما لازم است مطمئن شوید که لوگوی شما صفحه نمایش زیادی را اشغال نمی سازد. این ممکن است در مسیر محتوا و پیمایش، به ضرر تجربه کاربر، مانع شود.

با این وجود، راه های دیگری برای تقویت برند شما وجود دارد. ساده‌ترین و توصیه‌شده‌ترین رویکرد این است که به سادگی از همان طرح رنگی رنگ‌های برند خود استفاده کنید و از آن‌ها برای عناصر UI مختلف در طراحی اپلیکیشن iOS خود بهره مند شوید. شما این امکان را دارا هستید که از پالت برند خود برای نمادنگاری مانند گلیف‌ها، برجسته کردن متن و حتی برای پس‌زمینه یا صفحه ‌نمایش استفاده کنید.

۷- تنظیمات ظاهری روشن و تاریک خود را ایجاد نکنید

وقتی صحبت از ظاهر روشن و تاریک طراحی اپلیکیشن iOS شما می شود، همیشه از ایجاد تنظیمات ظاهری خود اجتناب کنید. شما نمی خواهید تنظیمات جداگانه ای خلق کنید که با تنظیمات سیستم در دستگاه کاربر تضاد داشته باشد.

با انجام این کار، قادر هستید که در نهایت سردرگمی و کار اضافی برای کاربر ایجاد کنید. این امر به این دلیل است که آنها واجب است دو مجموعه کلید را روشن و خاموش کنند تا ظاهر روشن و تاریک را کنترل کنند.

۸- از کنتراست کافی در ظاهر تیره اطمینان حاصل نمایید

در مرحله بعد، به دلایل دسترسی، مطمئن شوید که در طراحی برنامه iOS شما، زمانی که ظاهر تاریک است، متن هنوز خوانا است. به عنوان مثال، اگر کاربر هنگام ظاهرتاریک، کنتراست را افزایش دهد، آیا کنتراست بصری کمتری بین متن تیره و پس‌زمینه تیره وجود دارد؟

تا زمانی که برنامه iOS شما در ظاهر تاریک است، لازم است مطمئن شوید که کنتراست کافی بین پس‌زمینه و پیش‌زمینه وجود دارد. یک مثال از زمانی که این امر ضروری است می تواند زمانی باشد که برگه های مُدال در UI ظاهر می شوند. شما می توانید این کار را با رعایت دستورالعمل های رنگ استاندارد پویا HIG اپل انجام دهید.

در نهایت، طراحی نمادها را برای ظاهر روشن و تاریک در نظر بگیرید. برای انجام این کار، به سادگی گلیف های توخالی با خطوط برای ظاهر روشن iOS و علامت های پر شده برای ظاهر تیره iOS طراحی کنید.

۹- به هنجارهای حرکتی iOS احترام بگذارید

به جز موارد ضروری مورد نیاز، سعی کنید از تداخل با حرکات سرتاسر سیستم برای لبه دستگاه iOS جلوگیری کنید. این امر به این دلیل است که این حرکات به طور معمول به کاربر اجازه می‌دهند به صفحه اصلی، مرکز اعلان‌ها، تعویض‌کننده برنامه و مرکز کنترل دسترسی داشته باشند.

همیشه از حرکات استاندارد iOS برای انجام کارهای استاندارد بهره مند شوید. کاربران در طیف وسیعی از محصولات iOS به این حرکات استاندارد عادت می کنند و عموما از یادگیری ژست‌های حرکتی جدید برای دستیابی به عملکرد مشابه استقبال نمی‌کنند. یک مثال برای آن، کشیدن انگشت از چپ به راست برای بازگشت به صفحه قبلی است.

۱۰- عناصری را انتخاب کنید که از هاپتیک iOS استفاده می کنند

همچنین شما قادر هستید با به کارگیری عناصر رابط کاربری استاندارد که با بخش لمسی iOS سازگار هستند، مانند اسلایدر، انتخابگر تاریخ و سوئیچ ها، به کاربران iOS خود احساس راحتی ببخشید.

برای داشتن یک راهنمای مفصل درباره تعاملات برنامه برای همه پلتفرم‌ها، به مشاوران و برنامه نویسان ما در سایان وب مراجعه نمایید.

۱۱- پیمایش درون برنامه ای ایجاد کنید

همانطور که احتمالا می دانید، برنامه های  iOS، بر خلاف برنامه های اندروید و سایر سیستم عامل ها، به نوار ناوبری (نویگیشن) بومی دسترسی ندارند. در عوض، خود برنامه‌ها لازم است اطمینان حاصل کنند که پیمایش درون برنامه‌ای کاربر را تامین می‌کنند. HIG  توصیه می‌کند که همیشه باید این نوار ناوبری را در بالای طراحی برنامه iOS خود قرار دهید و یک دکمه بازگشت (← یا<) همراه با عنوان صفحه قبلی در آن قرار دهید.

به عنوان مثال، اگر کاربر شما در حال مشاهده پیامی از یک مخاطب خاص است، نوار ناوبری شما دارای دکمه بازگشت و به دنبال آن “پیام ها” خواهد بود. سپس کاربر متوجه می‌شود که اگر دکمه بازگشت را فشار دهد، به همه پیام‌ها برمی‌گردد. در سمت راست، لازم است مواردی مانند edit، done و سایر ویژگی‌هایی را که در آن نمایشگر ضروری هستند، یا گزینه‌های پیمایش بیشتر اضافه نمایید.